Close

Yeni Nesil Ağlar

Oyun kurallarının hergün değiştiği, bilginin artık her yerde olduğu, iletişime sadece insanların değil makinaların ihtiyaç duyduğu bir dünyada yaşıyoruz. 50 Milyar bağlantı, gerçekten doğru mu? Neden olmasın? Yeni, değişen, gelişen, mobilleşen dünyaya sadece seyrederek yön veremeyiz.

3G teknolojilerinin hayatımıza girmesinden çok fazla zaman geçmemesine rağmen bugün çoktan LTE/IMS geçişine başladık. Hatta bugün 5G, 10x LTE/IMT teknolojilerini konuşmaya başladık. LTE belki ülkemizde henüz günlük hayatımıza girmedi ama bazı ülkelerde çoktan %100 kullanıcı kapsaması sağlandı. Güney Kore örneğinde internet kullanıcılarının wi-fi yerine emin oldukları mobil altyapı ve servisleri tercih ettiklerini görüyoruz. Bu gibi örnekler bize geleceğin mobil olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Tabi henüz limitlere ulaşmış değiliz. Mobil veri kullanımı her yıl ikiye katlanıyor ve artmaya devam edecek. Oluşan trafiğin ve kullanıcı alışkanlıklarının anlaşılması ve uygun çözümlerin, servislerin, uygulamaların hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılması şart. Internet servis sağlayıcılarının (ISPs) ve mobil operatörlerin (MNOs) oluşan veri trafiğini analiz etmemeleri çok ciddi saldırılara maruz kalmalarına hatta toplu kullanıcı kayıpları ile ciddi güç kaybetmelerine sebep olabilir. Bu sebeple özellikle yeni nesil ağ analiz, monitoring ve güvenlik çözümleri mevcut altyapıyı korurken, mevcut altyapı üzerinde veri trafiğini temel alan çok çeşitli katma değerli servisler sağlamalarına olanak verecektir.

Sunduğu zengin içerikli ağ raporları ile hem küçük-büyük her ölçekten kurumlar ve internet servis sağlayıcılar için vazgeçilmez bir yeni nesil ağ analiz ve güvenlik çözümleri sunar. Ürettiği raporlarla hem ağınıza yönelik kullanım karakterini öğrenmenize hem de gelebilecek tehditlere karşı önlem almanıza imkan sağlar.